Jak wybrać okulary przeciwsłoneczne na trening w plenerze, aby czuć się bezpiecznie i komfortowo

Ochrona oczu podczas każdej aktywności fizycznej na świeżym powietrzu jest niezwykle istotna, niezależnie od pory roku. Odpowiednio dobrane okulary przeciwsłoneczne nie tylko chronią przed promieniowaniem UV czy zabezpieczają oczy przed ciałami obcymi, lecz także zapewniają lepszą widoczność nawet przy niezbyt korzystnych warunkach. Mówi się, że nie ma złej pogody, są tylko źle przygotowani na nią ludzie. Sprawdź, na co zwrócić uwagę przy wyborze okularów przeciwsłonecznych, by zapewniały komfort podczas uprawiania sportu.

Nie da się ukryć, że uprawianie sportu w plenerze potrafi przynieść naprawdę mnóstwo przyjemności. Biegasz? Jeździsz na rowerze lub rolkach? Grasz w tenisa? A może uprawiasz nordic walking? Niezależnie od tego, którą aktywność fizyczną preferujesz, warto zadbać nie tylko o odpowiednie obuwie czy odzież, lecz także o ochronę wzroku. Oto parametry, które warto wziąć pod uwagę podczas zakupu okularów przeciwsłonecznych przeznaczonych do uprawiania sportu.

Wygoda i komfort użytkowania to podstawa

Nie ma wątpliwości, że najważniejszą kwestią przy wyborze okularów przeciwsłonecznych, które mają zabezpieczyć wzrok podczas aktywności fizycznej, jest wygoda oraz komfort ich noszenia. Pamiętaj o tym, by takie okulary były dobrze dopasowane, lekkie oraz odporne na uszkodzenia. Niezwykle istotne jest bowiem to, by niezależnie od rodzaju sportu czy jego intensywności, okulary stabilnie trzymały się na swoim miejscu – w końcu nikt nie chce skupiać się na tym, by nieustannie poprawiać zsuwające się z nosa szkła. Kluczowe będzie tu ich odpowiednie wyprofilowanie, gumowe zauszniki oraz nanośniki. Ważnym aspektem dla sportowców jest również waga okularów - im lżejsze, tym lepsze!

Pamiętaj o filtrach i polaryzacji

Wybierając okulary, koniecznie zwróć uwagę również na to, by były one dobrej jakości, a szkła posiadały filtr UV400, który zapewnia odpowiednią ochronę zarówno przed promieniami UVA, jak i UVB. Promieniowanie UV nie tylko męczy oczy, przede wszystkim naraża je na poważne uszkodzenia. Drugą kwestią jest również polaryzacja, która zapobiega dyskomfortowi spowodowanego odbijanymi refleksami. Okulary z taką powłoką tłumią jasną poświatę i refleksy, poprawiając kontrast, a co za tym idzie komfort widzenia oraz bezpieczeństwo.

Jak wybrać okulary przeciwsłoneczne na trening w plenerzeJak wybrać okulary przeciwsłoneczne na trening w plenerze Shutterstock

Zwróć uwagę na kolor i stopień przepuszczalności soczewek

Jeśli chcesz, by okulary całkowicie spełniały swoją rolę i jeszcze bardziej podnosiły twój komfort podczas sportu na świeżym powietrzu, zwróć uwagę także na kolory soczewek:

  • Szare są najbardziej uniwersalne i neutralne. Sprawdzą się zarówno w słoneczne, jak i nieco zachmurzone dni, podczas uprawiania praktycznie każdej aktywności.
  • Bursztynowe i brązowe poprawiają jakość widzenia, zwiększając kontrast. Te pierwsze lepiej sprawdzą się podczas pochmurnych dni, natomiast drugie przy mocnym słońcu. Świetnie sprawdzą się podczas jazdy na rowerze, joggingu czy trekkingu.
  • Niebieskie soczewki to z kolei jeden z najlepszy wybór dla kolarzy, narciarzy czy tenisistów, gdyż zwiększają kontrast pomiędzy zielenią a kolorem niebieskim. Zalecane są podczas zmiennej pogody.

Oprócz samej barwy zwróć również uwagę na stopień zabarwienia soczewek, który określany jest w czterostopniowej skali. Kategoria 1. przepuszcza ok. 40 proc. światła i nadaje się do uprawiania sportu podczas pochmurnych dni, 2. sprawdzi się przy zmiennym i lekkim nasłonecznieniu , natomiast 3. i 4. to najciemniejsze soczewki, które zwykle przepuszczają tylko około 8 proc. światła i powinno się ich używać podczas aktywności, przy której kontakt z promieniowaniem słonecznym jest naprawdę intensywny (np. wysokogórskie wędrówki, narciarstwo czy żeglarstwo).